Richard Rijsdijk
Met inmiddels 26 landen, is het onvermijdelijk dat er strijdige belangen tussen de aangesloten landen ontstaan. Het SCO biedt een platform voor zowel plenair als snel bilateraal, diplomatiek overleg tussen de verschillende landen, om geschilpunten op te lossen, of hun onderlinge banden verder te versterken.
Er vond tussen China en India ook een belangrijke relationele verschuiving plaats. Het was het eerste bezoek in zeven jaar van de Indiase premier Modi aan China. Hij werd met culturele symboliek en vriendelijkheid ontvangen door Xi Jinping. Tijdens het overleg werd de noodzaak benadrukt dat grensgeschillen tussen India en (het door China gesteunde) Pakistan, niet de hele relatie tussen beide landen mogen bepalen. Dit betekent een belangrijke diplomatieke toenadering en een verbetering in de wederzijdse verhouding. Het kan een signaal zijn dat de SCO, waarin Rusland en China onveranderlijk het voortouw nemen, nu een derde grote speler ziet in India. Een strategische zet, waarmee de Indiase belangen worden veiliggesteld.
Tevens vond er een trilateraal overleg plaats tussen Rusland, China en Mongolië, in de Grote Hal van het Volk in Beijing. De leiders spraken over de verdere uitbouw van grensoverschrijdende infrastructuur, energieprojecten en nauwere samenwerking in Noordoost-Azië.
Ook spraken Xi Jinping en Poetin met elkaar in een apart gesprek. Ze bespraken verdere verdieping van de strategische samenwerking en gezamenlijke militaire coördinatie, als reactie op de westerse druk. Poetin sprak Xi Jinping aan als “beste vriend” en zei dat de band tussen Moskou en Beijing zich “op een niet eerder gekend hoog niveau bevindt”. Poetin werd uitgenodigd om thee te drinken in het Zhongnanhai, het ommuurde complex dat het centrum vormt van de Chinese macht, met daarin gelegen de residenties van de Chinese politieke top. De goede band tussen de landen krijgt concrete vorm en gestalte door de Chinese steun aan Rusland, ondanks westerse sancties tegen China, terwijl China formeel neutraal blijft wat betreft het Oekraïne-conflict.
Xi Jinping riep op tot de oprichting van een SCO-‘ontwikkelingsbank’. Daarmee wordt concreet ingezet op een nieuwe vorm van multilaterale financiering van projecten voor en door SCO-landen, los van door het Westen gedomineerde financiële instituties, zoals de City of London, Wall Street, de Wereldbank en het IMF. Dit wordt door die westerse instituties met lede ogen bezien, ook vanwege het feit dat het SCO-samenwerkingsverband een jaarlijks bbp van $ 24 biljoen vertegenwoordigt.
Deze ambitie kreeg een krachtige nieuwe impuls nu er breed politiek draagvlak is binnen de SCO. China zal het proces coördineren en start met een meerjarige kredietlijn van $ 1,4 miljard. China wordt daarmee het economische motorblok van de SCO. De focus zal liggen op het stimuleren van de handel en investeringen in lokale valuta, om zo de afhankelijkheid van de wankelende euro en de Amerikaanse dollar te verminderen. Verder wordt gedacht aan digitale financiering. De bank moet vooral projecten financieren die de onderlinge banden tussen de deelnemers versterken, zoals een zowel fysieke als digitale infrastructuur, energietoevoer-verbindingen en economische integratie.
– einde artikel –
Je las een Premium artikel uit Gezond Verstand
Volg ons op social media
Kijk en beluister Gezond Verstand via