Rosalie Langenberg
De spraakmakende Urgenda-zaak, waarbij de overheid via de rechter werd gedwongen om een strenger klimaatbeleid te voeren, markeerde het begin van dergelijke procedures tegen de Staat. Urgenda is een stichting die zich onder andere inzet voor een snelle omschakeling naar ‘duurzame energievoorziening’. Op de website wordt Agenda 2030 specifiek genoemd als leidraad. Als stichting zonder leden wist zij samen met 886 burgers een zaak tegen de Staat aan te spannen en daarmee een verregaand vonnis af te dwingen. Urgenda heeft nauwelijks eigen inkomsten en is afhankelijk van overheidssubsidies en donaties, onder andere vaste donaties van de Nationale Postcode Loterij. Urgenda’s ‘klimaatzaak’ werd zelfs volledig door laatstgenoemde betaald. In de kas van de stichting bevindt zich voldoende geld voor langlopende acties en juridische zaken. De klimaatzaak wordt op de website gevierd als een overwinning voor de burger, alsof dit kleine groepje mensen alle Nederlanders zou vertegenwoordigen. In werkelijkheid is de burger de echte verliezer in deze zaak, en de overheid is de begunstigde. Met een uitspraak als deze kan er verregaand beleid worden doorgevoerd dat er anders nooit doorheen was gekomen en dat eigenlijk bij de politiek hoort te liggen. Het is een samenspel tussen ngo’s, de rechter en de Staat waarbij de burger aan de zijlijn staat.
Nationale Postcode Loterij
Dertig jaar geleden stemde de Tweede Kamer in met de komst van de Nationale Postcode Loterij, een particuliere onderneming opgericht door Boudewijn Poelmann. De onderneming heeft sinds haar oprichting zo’n € 10 miljard aan schenkingen uitgedeeld – er worden vanuit de politiek geen eisen aan transparantie gesteld met betrekking tot deze donaties. Het valt op dat alle donaties naar ngo’s gaan die de doelen van het politieke establishment nastreven. Er is in Nederland opvallend weinig toezicht op ‘goede doelen’. Het Centraal Bureau Fondsenwerving (CBF) moet met twintig medewerkers een sector controleren waar jaarlijks € 10 miljard in omgaat. Bovendien mag het CBF zich niet met de inhoud van het werk van de gecontroleerde instellingen bemoeien. Wat deze met hun miljarden doen, is dus lang niet altijd duidelijk.
Ngo’s ontvangen niet alleen grote sommen geld van de Nationale Postcode Loterij, ze kunnen ook rekenen op grote stromen aan overheidssubsidies. Wij betalen dus allemaal mee aan deze procedures tegen de Staat in naam van het ‘algemeen belang’.
Alleen linksgeoriënteerde ngo’s krijgen geld
Opvallend is dat van de ngo’s die subsidie krijgen van de Nederlandse overheid, er zich niet één aan de rechterkant van het politieke spectrum bevindt. Alle ngo’s zijn bovendien pro-EU en pro-VN. Ze houden zich vrijwel allemaal bezig met klimaat, de energietransitie of andere Agenda 2030-doelstellingen. De ruime middelen die zij ontvangen maken dat zij in de positie zijn om de burger continu met hun ideologie te overladen, hierbij geholpen door de reguliere media die het beeld van een aarde die ten onder gaat aan klimaatverandering of andere doemscenario’s, maar al te graag bevestigen. Recent is ook gebleken dat veel reguliere mediabedrijven en ngo’s financiering hebben ontvangen van het Amerikaanse USAID ten behoeve van allerlei propaganda- en censuurdoeleinden. Niet alleen The New York Times en de BBC ontvingen geld, maar ook het Belgische DPG media (dat o.a. eigenaar is van Het Parool, de Volkskrant, Trouw en het AD).
De subsidies voor ngo’s worden ogenschijnlijk openbaar aanbesteed, maar nieuwkomers zijn kansloos tenzij ze het voorgeschreven narratief voorstaan. Nieuwkomers met andere opvattingen worden vakkundig buiten de deur gehouden.
Acties van ngo’s tegen bedrijven
Ook bedrijven worden door ngo’s op de huid gezeten. De ngo Milieudefensie spande in 2018 een rechtszaak aan tegen Shell om het bedrijf te dwingen tot het drastisch verlagen van zijn uitstoot van broeikasgassen. Het bedrijf zou zijn CO₂-uitstoot vóór 2030 met 45% moeten verminderen. De rechtbank stelde Milieudefensie in 2021 in het gelijk. Ook Milieudefensie krijgt flinke sommen geld van de Postcode Loterij (€ 2.000.000 per jaar). Het hof in Den Haag heeft in het hoger beroep op 12 november 2024 vastgesteld dat Shell een verplichting heeft om ‘gevaarlijke klimaatverandering’ tegen te gaan door CO₂-emissies terug te brengen. Bescherming tegen klimaatverandering zou een mensenrecht zijn, maar het hof kan niet vaststellen welk percentage daarvoor geldt. Milieudefensie stelt op haar website dat de uitspraak “evengoed een stevig fundament biedt voor nieuwe klimaatrechtszaken en beleidsmaatregelen” en zegt door te gaan met rechtszaken “tot alle vervuilers groen zijn”. Zou een bedrijf daadwerkelijk de wet overtreden, dan is het echter aan de overheid en niet aan ngo’s om daartegen op te treden.
Ngo’s voor strengere coronamaatregelen
Ook tijdens corona konden we rekenen op acties tegen de Staat vanuit verschillende ngo’s. Bijvoorbeeld van Stichting Protect Everybody die een procedure tegen de Staat startte om ‘scholen veiliger te maken’. De Staat zou een ‘maximale indamming van het coronavirus’ moeten voorstaan. De belanghebbenden zouden bezorgde ouders en leerkrachten zijn evenals verschillende actiegroepen, zoals Containment Nu en de Zero Covid Alliance. De rechter stelde Protect Everybody deels in het gelijk. Wederom zien we dat het resultaat van een dergelijke procedure is dat de Staat draagvlak krijgt voor strenger beleid in naam van het ‘algemeen belang’. Opvallend is dat advocaat Marijn Kingma die de stichting vertegenwoordigde, in 2019 tevens namens Urgenda optrad.
De indruk werd gewekt dat het om een grote groep bezorgde ouders ging die strengere maatregelen wilden. Demonstraties voor belanghebbenden die vooraf door de actiegroep Containment Nu waren georganiseerd, werden echter niet bezocht. Ook hun petitie Breek de tweede golf waarmee de burger de overheid opriep de tweede golf onmiddellijk in te dammen door zeer strenge maatregelen in te voeren, werd slechts door 533 mensen getekend.
Greenpeace tegen de Staat
Onlangs heeft Greenpeace via de rechter afgedwongen dat de overheid een strenger stikstofbeleid op moet leggen aan boeren en bedrijven. De zogenaamde stikstofdoelen moeten vóór 2030 gehaald worden. De uitspraak heeft grote gevolgen, niet alleen voor boeren, maar ook voor industrie, woningbouw, verkeer en luchtvaart. De voormalig directeur van Greenpeace, Patrick Moore, heeft zich inmiddels gedistantieerd van deze ngo en voert al jaren campagne tegen het geadopteerde klimaatbeleid. De Green Deal zal volgens hem leiden tot het ‘einde van de beschaving’ in het Westen.
De maatregelen die nodig zijn om de doelen in de wet te halen zijn onhaalbaar en zullen ons land compleet lamleggen. Daarbij heeft Nederland deze doelen zichzelf opgelegd. De EU-richtlijnen schrijven regels voor tot behoud van de kwaliteit van de natuur, maar schrijven geen rekenmodel voor en ook geen geduide percentages en jaartallen zoals Nederland dat wel doet. Tweede Kamerlid voor Forum voor Democratie Lidewij de Vos pleit ervoor om de stikstofnormen uit de wet te halen. Volgens haar zijn het compleet onrealistische normen die gebaseerd zijn op korte laboratoriumproeven en computermodellen. Verder stelt ze dat zelfs wanneer je alle economische activiteit in Nederland zou stilleggen, ze nog niet zouden worden gehaald. In zogenaamde gebiedsinformatieformulieren houdt de overheid bij hoe onze natuur ervoor staat en daaruit blijkt dat meer dan 80% in goede of uitstekende staat verkeert. Door te blijven vasthouden aan het idee dat stikstofreductie noodzakelijk is, zit het kabinet vast in een cirkelredenering. De rechter houdt de Staat in feite aan haar eigen regels, die gebaseerd zijn op pseudowetenschap en een verkeerd uitgangspunt.
Het is zorgwekkend dat een klein groepje zoveel macht heeft om zulke verregaande uitspraken bij de rechter af te dwingen met zulke grote gevolgen voor de bevolking.
Wat vertel ik mijn medemens?
- Onder het mom van goede bedoelingen voeren ngo’s procedures tegen de Staat om daarmee bepaald beleid door te drukken.
- Opvallend is dat alle ngo’s die subsidies ontvangen van de Staat, de belangen van het politieke establishment vertegenwoordigen.
– einde artikel –
Je las een Premium artikel uit Gezond Verstand
Volg ons op social media
Kijk en beluister Gezond Verstand via